KÜLTÜR KERVAN’ININ 3.DURAĞI GAZİANTEP

Kuruluşunun 35 yıl münasebetiyle “Ankara’dan Siirt’e Kültür Kervanı” yürüyüşünü başlatan Türkiye Yazarlar Birliği faaliyetin 3.gününde Gaziantep Üniversitesi’yle ortak olarak düzenlediği kültür etkinliğini gerçekleştirdi.
Gaziantep Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Özel Erdem Koleji yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencileri katıldılar.

Türkiye Yazarlar Birliği  Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan yaptığı açılış konuşmasında Yazarlar Birliğinin  kısa tarihî geçmişinden bahsettikten sonra geziye katılan yazar, şair ve birlik dostlarını öğrencilere tanıttı.
Şairlerin şiirlerini okumasıyla devam eden programda; İbrahim Eryiğit ‘ Sakla Beni’,’ Zaman Döner’. Vedat Güneş ‘Hasret’. Gaziantepli Turan Gündüz,  Vahab Akbaş ‘ Sen asıl suskunluklarımı dinle’ . ,’Gençlere’. M.Atilla Maraş Necib Fazıl’ın Beklenen’  şiiri ile kendi yazdığı ‘Sır Tanem’ şiirini,  Erdem  koleji öğrencisi Saffet Kaya da Üstad Necib Fazıl’ın ‘ Zindan’dan Mehmet’e şiirini okudu.

Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan  ‘Uzaktaki yakın: Kaşgar ‘  konulu sohbetinde Kaşgarlı Mahmud’un, Divan-ı Lügati’t-Türk’ünün 20. Yüzyılın başında keşfedilmesinin, dil ve kültür tarihimiz açısından bir dönüm noktası olduğunu, Mahmud’un Kaşgar’a dönmesiyle Uygur bilim adamlarının ona dair keşiflerinin yeni tartışmaları da beraberinde getirdiğinden bahsederek ‘ Divan-ı Lügati’t Türk’ün Bağdat’ta yazıldığı, 20. asırda keşfedilerek yüzyılın ikinci yarısında hayata kavuştuğunu ifade etti.
İsmi memleketi ile bütünleşen bir şahsiyet olarak tanıttığı Kaşgarlı Mahmud’un  Divan-ı Lügati’t Türkü Bağdat’ta Araplara Türkçe  öğretmek için 1072 yılında yazıldığına da işaret etmiştir
Doğan Kaşgar’ı ziyaretinde çekmiş olduğu resimlerle de Türklerin ana yurdu hakkında bilgiler verirken aynı zaman da İslamî Edebiyatın ilk eserini bizlere vermedi  bedirdi vakafer v kazandıran Kaşgarlı Yusuf Has Hacib’den bade bahsettiği gibi Satuk Buğra Han’ın islamla müşerref oluşunu ve yaptığı hizmetleri de resimler üzerinden anlatmıştır.
Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının sonunda Gazi Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Ali Yılmaz plaket takdimi ile sona ermiştir.

Bahar  şenliklerinde açılan resim sergisi ve yazarların eserlerini imzalaması ve okurlarla sohbetinin ardından Türkiye yazarlar Birliği Heyeti Gaziantep Üniversitesi Rektörü Makamında ziyaret ederek  bir müddet sohbet etmişlerdir.

Bilahare Kültür Kervanının Dördüncü durağı olan Şanlı Urfa’ya hareket edilmiştir.

Haber: FERHAT KOÇ

Tümü