TYB KÜLTÜR KERVANI HATAY’DA

Türkiye Yazarlar Birliğinin kuruluşunun 35.yılında Ankara’dan yola çıkan ‘KÜLTÜR KERVANI’ Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde Cemil Meriç Araştırmalar Başkanlığının organize ettiği yazar okuyucu buluşması, şiir dinletisi,  resim sergisi ve  ‘Uzaktaki yakın Endülüs’ konferansı ile etkinliğini sürdürüyor.

Cemil Meriç Araştırmalar Başkanı Doç.Dr. Eyüp Çoşkun’un güzel organizesi ile gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını Üniversite rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder Bey yaptılar. Üniversitelerinin Avrupa standartlarında bir yapıya kavuşturulduğunu, bu nedenle de ‘Diploması Avrupa’da kabul gören 15 Türk üniversitesi arasında’ yer aldıklarını belirtti.
Rektör Salih Güder TYB birliği ile kültür işbirliğini gerçekleştirmekten memnun olduklarını belirterek ‘ Türk irfan hayatına önemli katkıları olan TYB ni kutlarım’, ‘  medeniyetler toplumların biriken mirasıdır. Kültürel değerlerin  
ithal edilebileceği gibi ihraç da edilebileceğine işaret ‘etti.

Avrupa’nın Endülüs’e çok şey borçlu olduğunu ve Avrupa’nın ilim ve sanatı Endülüs sayesinde tanıdığına işaret eden Rektör Güder ’Rönesans’ın temelinde Endülüs  medeniyetinin önem rolü olduğu da ifade etti.
Rektör Prof Hüsnü Salih Güder beyin açış konuşmasının ardında şairlerin şiir dinletisine geçildi. İlk olarak Şair İbrahim Eryiğit,Sezai Karakoç’un ‘Balkon’ şiiri ile kendi yazdığı ‘ Hayalin Düşer’ şiirini okudu. Şair Vedat Güneş ‘Şehrin izlerinde Kervanlar’ şiirini. Şair Vahab Akbaş ‘ Dağı özleyen Adamın şiirini’ Şaiir M.Atilla Maraş’ta Cahit Sıtkı Tarancı’dan ve Üstad Necib Fazıl Kısakürek’ten  birer şiir okuduktan sonra ‘İstanbul ve Asel’ şiirini okudu. Hataylı Şair  Hasan Çağlayan ise ‘Gemiler Ayrılır’ ve ‘Kalem Diliyle’ şiirlerini okudu.
Görüntüler eşliğinde ‘Endülüs 8 asırlık Yurt’ konferansını   D.Mehmet Doğan ile Mehmet Sılay birlikte takdim ettiler. Konuşmasında Endülüs’ün 19.yyda gündemimizi işgal eden bir konu olduğuna işaret eden Mehmet Doğan ‘Endülüs sürecinin daha bitmediğini düşünüyoruz’ dedi. Mehmet Sılay ise Endülüs bir kilometre taşına benzeterek ‘ Endülüs için dökülen gözyaşı hiçbir ülke için dökülmemiştir. Endülüs bilinciyle beraber Avrupa’da bir aydınlanma sürecinin de başladığına ‘ işaret etmiştir. 
Endülüsü ziyaretleri sırasında çekmiş oldukları resimler üzerinden verdikleri bilgilerin ardından konferans sona erdi. Konferansın sonunda Rektör Güder Bey konuşmacılara günün anısına düzenlenen Plaketleri takdim.
Toplantı açılan resim sergisinin gezilmesi ve Yazarların, şairlerin eserlerini okuyucularına imzalamasının ardından sona erdi.

Şair M.Atilla Maraş Hatay Mustafa Kemal Üniversitesindeki toplantının ardından Kırıkhan Naim Atakoç Anadolu Lisesi’nde Cemil Meriç’i anma toplantısına katılarak gençlere Cemil Meriç’i ve eserlerini anlattı. Hatay’dan sonra ‘Kültür Kervanı’ Gaziantep yoluna revan oldu. 
   
Haber: Ferhat KOÇ
 

Tümü