TYB KÜLTÜR KERVANI DİYARBAKIR’DA

Türkiye Yazarlar Birliğinin 35.Yıl etkinliklerini gerçekleştirmek amacıyla Ankara’dan Siirt’e çıkardığı KÜLTÜR KERVANI Siirt’ten Ankara’ya dönüşe başladı. Diyarbakır’a uğrayan Kervan yaşayan tarihi Kent’te kültür faaliyetlerini yağan yağmurun da hızıyla orantılı olarak sürdürdü. Bir yandan şiir şöleni ve yazar okur buluşmalarını gerçekleştirirken diğer yandan da Konferanslar, resim sergileri, kitap imzaları, TV açık oturumlarına katılarak 35 yılda Yazarlar Birliğinin gelmiş olduğu konumu ve Türk kültürüne yaptıkları katkı ve hizmetleri Diyarbakırlılarla paylaştılar. Kültür Kervanı akşam olunca Gönül kervanına dönüşerek Diyarbakırlılara TRT İstanbul Radyosu Tasavvuf Muzikisi Topluluğunun seslendirdiği eserlerle manevi huzuru tattılar.
 
TYB Kültür Kervanı’nın Diyarbakır çıkartması iki gün süren etkinliklerle tamamlandı. Birinci gün etkinlikleri Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezinde her zaman gerçekleştirilen program gereği  TYB Genel Başkan yardımcısı Ahmet Fidan Bey’in yazarlar Birliği’ni tanıtan konuşması ve heyetteki yazarişair ve yöneticileri tanıtımı, ardından Okur-yazar buluşması ve yazarların kitaplarını imzalaması, resim sergisi başladı.
Şair Vedat Güneş, Mehmet Kurtoğlu, İbrahim Eryiğit, Nesrin Erdoğmuş, Ferit Mergen, Necat Uslu, Mehmet Oğuz, Erbay Gücet, Bülent Sönmez, Ali Kutay, Hamdullah Işık, Süleyman Aydın ve Abdulvahab Aktaş şiirlerini okudular.
‘Sezai Karakoç’la 80 yıl’ panelinde konuşmacılar Diyarbakır Ergani doğumlu üstadı her yönü ile tanıtımını yaptılar. Yrd.Doç.Dr M.Emin Uludağ’ın yönettiği Panelde Prof Dr. İlhan Genç, Mahmut Bıyıklı,  İbrahim Eryiğit ve M.Ali Abakay panelist olarak üstad hakkındaki düşüncelerini dinleyicilerle paylaştılar. 

Diyarbakr Vali yardımcı Mustafa can’ın katıldığı topantıya Gıda ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker ile BBP Genel Başkanı Mustafa Destici telgraflarıyla katıldılar.

Toplantı sonrasında gerçekleştirilen şehir gezisi sırasında Şarkiyat Araştırmalar Derneği ziyaret edilerek burada dernek mensupları ve Diyarbakırlı STK temsilcileriyle çay sohbeti yapılarak aynı zamanda da kültür, şiir ve medeniyet eksenli sohbetler yapıldı. 
 
Diyarbakır ziyaretinin ikinci gününde Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi A Salonunda ‘ Yeni Mecralar ve Edebiyat, Sinema,Televizyon,İnternet uyarlama ve Diziler konulu  Muhsin Mete’nin yönetimde düzenlenen panel de Yrd.Doç Dr. Bülent Sönmez, Yusuf Kaplan, İsmail Güneş ve Ömer Erdem  sundukları bildirilerle iletişimin çağımızdaki müspet ve menfi etkileri üzerine durdular.
Zamanımızda silah ve reklamın gücü üzerine duran Kaplan; Silah hakim olma çabası,gücü ele geçirme cabasıdır. Reklamda bunun dilidir. Kamera izleyiciye yöneltilmiş bir silahtır. Flim çekmekle silah çekmek aynıdır diyen Kaplan .’ Son 10 yıldır ülkenin Kültür bakanı olmadığına’ dikkati çekti.  Yönetmen İsmail Güneş’te ‘ Her ailenin 5 çocuğu olsun diyen bir kızıl elmamız olduğuna ‘ işaret ederek bu  kızıl elmanın gerçekleşmesini isteyenler eğitim konusunda ciddi bir proje ortaya koyamamışlar. Çocuklarımız TV lerin konusuz, anlamsız dizilerine teslim edilmişlerdir. Kültür, kitap, şiir hayatımızdan çekiliyor. Kuraklık olmasına rağmen yağmur duasına çıkmakta yok’ diyerek sözlerini tamamladı.     
Dr.Mehmet Sılay Hayat Eğitim Kültür Derneğine Şükrü Can ile giderek burada Dernek mensuplarına  SELAHADDİN EYYÜBİ Konferansını verdi. Konferansında Vahdet, Birlik ve kardeşliğimizin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine işaret eden Sılay ‘Barış dönemi sonsuza kadar sürecek inşallah kin ile din aynı yürekte olamaz’ dedi.

TYB mensubu yazarlar etkinlik çerçevesinde Diyarbakır Uzay TY’de açık oturuma katıldılar. Türkiye Yazarlar Birliğinin 35.yıl etkinliklerinin, Çalınan Tarihimizle yüzleşmek, Kardeşlik temasını ve son günün önemli dramı olan Reyhanlı olayının konuşulduğu toplantıda ‘kardeşlik mesajı verildi. Açık oturuma TYB adına Dr.Mehmet Sılay, M.Adil Oymak ve A.Vahab Aktaş katıldılar.                                       
Kültür Kervanı’nın Diyarbakır etkinliklerine   TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Genel Başkan İbrahim Ulvi Yavuz, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan, Genel Mali Sekreter Erbay Kücet, Genel Sekreter Atilla Mülayim, Yönetim Kurulu Üyeleri Ferhat Koç, Ahmet Fatih Gökdağ, Dr. Mehmet Sılay, Muhsin Mete, TYB İzmir Şubesi’nden Mahir Adıbeş,TYB Ankara Şubesi Başkanı Mehmet Kurtoğlu, İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, Kayseri Şubesi Başkanı Ahmet İlhan, TRT Erzurum Bölge Müdürü Salih Lütfi Şengül, Şair Vedat Güneş, İbrahim Eryiğit, M.Adil Oymak, Vahap Akbaş, Ahmet Dur, Sami Terzi   katıldılar.

Haber: Ferhat Koç
 

Tümü