HAMAS’ın Siyasi Büro Şefi MEŞAL’den Türk halkına çağrı

HAMAS’ın Siyasi Büro Şefi MEŞAL’den Türk halkına çağrı:
 
“Filistin’e yardım hesapları açınız!”
 
İran’da yapılan 3.Uluslar arası Filistin İntifadası’nı destekleme konferansında Filistin’e ABD ve İsrail tarafından konulan ambargo ile ilgili olarak HAMAS’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal Türk basınında sadece gazetemize konuştu. Türkiye’den hiçbir yetkilinin katılmadığı toplantı çıkışında gazetemizin Ankara Temsilcisi Ferhat KOÇ’un sorularını cevaplayan Meşal, Filistin’in ambargodan sonra ekonomik durumunu anlattı, özellikle Türkiye’ye ve Türk halkına çok önemli mesajlar verdi. 
 
Filistin’in tam bir borç batağı içerisinde olduğu gibi yardım sözü veren ülkelerin ABD ve İsrail baskısı nedeniyle yardım gerçekleştirmediğine dikkat çekerek, “Türkiye’den isteğim şu, Filistin için yardım hesapları açınız Sivil toplum kuruluşlarından yardım konusunda ayrı bir hassasiyet bekliyoruz. Yardım hesapları açınız ki, Filistin halkı demokrasiyi gerçekleştirmek uğruna karşı karşıya kaldığı ambargodan kurtulabilsin” çağrısında bulundu. 
 
TAHRAN
 
Hamas’ın yapılan seçimler sonucunda işbaşına gelmesinden sonra ABD ve İsrail’in Filistin’e ambargo koyması İran’da yapılan 3.Uluslar arası Filistin İntifadası’nı destekleme konferansında önemli bir yer işgal etti. HAMAS’ın en önemli ismi Halid Meşal konuyla ilgili olarak sadece gazetemize konuştu. Filistin hazinesinin 1 Milyar dolar borçlu olduğunu, Arafat döneminde oluşturulan banka hesabındaki paranın da batının hukuki oyunları nedeniyle kullanılamadığına dikkat çeken Meşal, gazetemiz aracılığı ile tüm İslam ülkelerinden olduğu gibi Türkiye’nin de Filistin’deki Müslüman halka el uzatması gerektiği çağrısı yaptı. 
 
Filistin’in genel durumu hakkındaki tabloyu ortaya koyan Meşal, Filistinli gruplarla içerde bir mücadeleye girmeyeceklerini vurgulayarak, seçimden ve hükümetten kaynaklanan mesuliyetlerini yerine getireceklerini ifade etti. Meşal, kendilerinden herhangi bir mücahidin tutuklanmasını bekleyenlerin yanıldığını vurgulayarak, “Hiçbir mücahidi tutuklamayacağız. Şu an topyekun savaştayız. Hiçbir şart altında İsrail’i tanımayacağız” dedi. 
 
 
ABD ve İsrail’in uyguladığı ambargonun asla kendilerini etkilemeyeceğini söyleyen Meşal sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) ve ashabı 3 yıl böylesi bir ambargoya dayanmış ise biz ölene kadar dayanmaya kararlı olduğumuzu ilan ediyoruz. Filistin grupları arasına tefrika sokanların oyunlarını bozacağız. Hükümet mesuliyetimiz dolayısıyla halkımızı en iyi şekilde idare etmeye çalışacağız. Ambargo gölgesine sığınarak vazifelerimizden kaçmayacağız.
 
YARDIM SÖZLERİ HATIRLANSIN!
Filistin halkına yardım sözü veren idareciler ABD’nin baskısına boyun eğerek yardımlarınızı Filistin’e vermekten vazgeçmeyin! Sivil toplum örgütleri Filistinli kardeşlerinize yardım kampanyaları başlatınız!
 
YARDIM HESABINA HUKUKİ OYUN
Filistin hazinesi bomboş ve hazineyi 1 milyar dolar da borçlu devraldık. Filistin halkına yapılan uluslar arası yardımlar, merhum Arafat’ı zorlayarak Oslo Anlaşması’na istinaden belirli bir hesap numarası açılmış. Bu hesap üzerinde öyle hukuki oyunlar yapılmış ki, bugün istesek de o hesaptan para alamıyoruz. İçindeki mevcut miktarı da çeşitli harcamalar altında batılı ülkeler gasp etmişler. 
 
Arap Birliği’ne ve başındaki Musa Amr’a Filistin için özel yardım hesabı açtırdığı için teşekkür ediyoruz. Bu hesap kamuya ilan edilmiştir. Diğer İslam ülkelerindeki sivil toplum kuruluşlarını da bu şekilde hesap açmaya davet ediyoruz. 
 
İran gerekli yardımı yapıyor, diğer ülkelerden de yardımlarını bekliyoruz. Biz batılı ülkelerin akıl ve mantıkla davranacağına inanıyorduk. Ama maalesef ABD ve İsrail’in arzularına teslim oldular. BM kararları dediğimiz kararlar İsrail isteklerinin ABD ve İngiltere eliyle BM’de kabul edilmesinden ibarettir. 
 
EL-FETİH’E BİRLİK ÇAĞRISI
El-Fetih’e de ayak oyunlarına ve kanuni boşluklardan istifade etmeye başvurmamayı öneriyoruz. Çünkü bu hareketiniz birliğimize zarar vermekte ve düşmanlarımıza yaramaktadır. Bu davranışınız halkımız tarafından çok iyi değerlendirilecektir. Bu çağrım, ayak oyunlarından istifade etmeye çalışanlaradır. 
 
TÜRKİYE FİLİSTİN HALKINA EL UZATSIN
Son olarak Türkiye’den isteğim şu, Filistin için yardım hesapları açınız Sivil toplum kuruluşlarından yardım konusunda ayrı bir hassasiyet bekliyoruz. Yardım hesapları açınız ki, Filistin halkı demokrasiyi gerçekleştirmek uğruna karşı karşıya kaldığı ambargodan kurtulabilsin.