Filistin Büyükelçisi Maarouf Milli Gazeteye konuştu…

Filistin Büyükelçisi Maarouf Milli Gazeteye  konuştu…
 
“Önce siyasi sonra ekonomik destek!”
 
ANKARA
Filistin, Hamas yönetiminin işbaşına gelmesinden sonra ABD ve İsrail’in bastırması ile adeta tüm dünyadan tecrit edildi ve açlığa mahkum edildi. ABD’nin Filistin’e yardım paralarının engellenmesi yönünde bütün bankalara talimat verdiğini anımsatan Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf, Filistin’in ekonomik yardımdan önce siyasi desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu hususta bütün Filistin’e dost olan ülkelere büyük görevler düştüğünü belirten Maarouf, “Biz aç kalabiliriz, paramız olmayabilir. Açlıktan öte Filistin’deki politik durum her şeyden daha önemli. Tüm uluslararası toplumdan ve Müslüman ülkelerden faal bir politik desteğe ihtiyacımız var. Biz özgürlüğümüzün bedelini her gün kan vererek ödüyoruz” dedi. 
 
 
Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf, Filistin’deki son durum hakkında gazetemizin Ankara Temsilcisi Ferhat Koç’a önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye-Filistin ilişkilerinin önemini anlatan Maarouf, bu defa Filistin’e uygulanan ambargonun ve kuşatmanın oldukça büyük olduğuna dikkat çekti. 
 
ZAFERE DOSTLARIMIZIN DESTEĞİ İLE ULAŞACAĞIZ
Bu zulmün yaklaşık bir yüzyıldır devam ettiğini belirten Maarouf, 
“Bugüne kadar Filistin halkı direndi. Bu savaşta belki biz güç bakımından zayıf olabiliriz. Ama imanımız ve irademiz çok güçlüdür. Zafer kazanacağımızdan çok eminiz. 
Tabii ki bu zafere dostlarımızın desteği ile ulaşabiliriz” diye konuştu. 
 
Filistin’in öncelikli meselesinin ekonomik değil siyasi olduğunu vurgulayan Büyükelçi Maarouf, “Biz aç kalabiliriz, paramız olmayabilir. Açlıktan öte Filistin’deki politik durum her şeyden daha önemli. Tüm uluslararası toplumdan ve Müslüman ülkelerden faal bir politik desteğe ihtiyacımız var. Özellikle bizim yakın dostlarımızdan. Yakın dostlarımız bu desteği gösterirler ise uluslararası topluma o kadar sorunumuzu anlatabilirler. Dolayısıyla bu gün öncelikli olarak siyasi desteğe ihtiyacımız var” şeklinde konuştu. 
 
FİLİSTİN’E YARDIM VACİB
Filistin’in ekonomik anlamda her zaman yardıma ihtiyacı olduğunu kaydeden Maarouf, politik sorunları aşmak için de ekonomik güce ihtiyaçları olduğunu anlattı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Türkiye ziyaretinde bu durumun dile getirildiğine işaret eden Maarouf, Türkiye’nin gerek devlet gerek ise sivil toplum bazında Filistin’e yardıma hazır olduğunu aktardı. Maarouf, “Bu şartlarda Filistin halkına yardım etmek vacibtir. Filistin’de durum çok tehlikededir. Açlık baş göstermek üzeredir” dedi. 
 
ABD’NİN BANKALARA ÖZEL TALİMATI
Filistin’e gerek siyasi gerek ekonomik anlamda destek konusunda İslam ülkelerinde ve Arap ülkelerinde gözle görülür bir hareketlenmenin söz konusu olduğuna işaret eden Maarouf, Avrupa ülkelerinde de Filistin’deki kuşatmanın kaldırılması gerektiğine dair fikir birliği oluştuğunu dile getirdi. Avrupa ülkelerinin yardımlarının ise Filistin’e ulaşamadığını, Filistin dışında sınırlarda bu yardımların kaldığını ve sınırdan öte geçişinin engellendiğini anlatan Büyükelçi Maarouf, hatta ABD’nin bankalara özel talimat vererek Filistin’e dünya üzerinde yapılan bütün nakdi yardımları da engellediğini söyledi. 
 
Maarouf konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
 “Yardımlar Filistin’e ulaşamıyor. Filistin’e yardımların girmesi yasaklandı. Amerika bütün bankalara bir bildiri gönderdi, Filistin’deki bankalara yardım girmesin diye. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Devlet Başkanımız bu hususta bütün ülkelerin liderlerini arıyor. Bu kuşatmayı kaldırabilmek için. Bu kuşatmayı kaldırabilmek için, bütün uluslar arası ilişkilerimiz kullanıyoruz”
 
FİLİSTİN’İN DOSTLARI GÖREVE!
Türkiye’nin hem İsrail hem de ABD ile ilişkisini Filistin lehine kullanması gerektiğine de dikkat çeken Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf, en azından kuşatmanın kaldırılması gerektiğini dile getirdi. Filistin’de 150 bin kamu çalışanının iki aydır maaşlarını alamadığını, bu kimselerin ailelerinin de bu durumdan doğrudan etkilendiğini söyleyen Maarouf, Filistin halkının tamamının büyük bir ekonomik darboğaza girdiğini belirtti. Büyükelçi Maarouf,  Filistin’e dost olan pek çok ülkenin bu olanlara seyirci kalırken, bütün bu yapılanların Filistin halkına yönelik bir cezalandırma olduğunu vurguladı. 
 
FOTOĞRAFLAR: RAMAZAN KAYA
 
ALİ CURA